Ekologiczne dobre praktyki w czasie odwiedzania cmentarzy – propozycje od Międzygminnego Związku Celowego we Włodawie

Zbliżający się okres Wszystkich Świętych to czas refleksji, pamięci o naszych bliskich oraz wspólnych odwiedzin na cmentarzach. Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie pragnie zachęcić mieszkańców gmin członkowskich do podejmowania działań, które nie tylko uczczą pamięć zmarłych, ale również będą przyjazne dla naszego środowiska. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak w prosty sposób wprowadzić ekologiczne nawyki podczas odwiedzin na cmentarzu.

1. Wybieraj kwiaty sezonowe i naturalne dekoracje
Zamiast sztucznych kwiatów postaw na rośliny sezonowe, takie jak chryzantemy czy wrzosy lub inne naturalne dekoracje. Kwiaty mogą być kompostowane, dzięki czemu wracają do obiegu jako wartościowy materiał organiczny. Po zwiędnięciu należy je wyrzucić do pojemnika na odpady BIO.

2. Stosuj wielorazowe znicze i wymienne wkłady.
Szklane znicze z wymiennymi wkładami, to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Po wypaleniu wkładu wystarczy wymienić go na nowy, co zmniejsza ilość odpadów na cmentarzu. A jeżeli już je wyrzucamy to pamiętajmy do jakich pojemników – szkło z rozbitych zniczy wyrzuć do pojemnika na szkło a wkłady plastikowe po zniczach wyrzuć do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale.


3. Sortuj odpady do odpowiednich pojemników
Dbając o porządek na cmentarzu, pamiętajmy o właściwym segregowaniu odpadów. Plastikowe i metalowe elementy zniczy, szkło, a także odpady biodegradowalne (np. zwiędłe kwiaty) powinny trafić do odpowiednich pojemników. Ułatwia to recykling i przyczynia się do ochrony środowiska, ale też zmniejsza koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. Pamiętajmy, że plastikowe opakowania po zniczach i wiązankach, sztuczne kwiaty, doniczki – pojemnik na tworzywa sztuczne i metale, a resztki naturalnych kwiatów – pojemnik na odpady BIO.

4. Nie śmieć wokół cmentarza – korzystaj z wyznaczonych miejsc
Wszystkie odpady powinny trafiać do specjalnych kontenerów znajdujących się na terenie cmentarza. Unikaj zostawiania śmieci wokół grobów lub przy ogrodzeniach. Dzięki temu cmentarze pozostaną czyste i zadbane, a okoliczne tereny będą wolne od zaśmiecenia.

5. Minimalizm w dekoracjach – mniej znaczy więcej
Wszystkich Świętych to czas zadumy, a nie rywalizacji na najpiękniejsze dekoracje grobów. Proste, minimalistyczne kompozycje mogą być równie piękne, a jednocześnie mniej obciążające dla środowiska. Zastanów się, czy potrzebne są duże ilości zniczy i kwiatów, czy może warto postawić na bardziej przemyślane i skromniejsze dekoracje.

6. Zorganizuj wspólny transport
W trosce o redukcję emisji spalin i zmniejszenie korków wokół cmentarzy, zachęcamy do wspólnego organizowania transportu z rodziną i znajomymi.

7.Wybieraj ekologiczne środki czystości do pielęgnacji grobów
Zadbaj o groby swoich bliskich, używając przy tym biodegradowalnych i ekologicznych środków czystości. Unikaj silnych detergentów, które mogą szkodzić środowisku.

Ekologiczne Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – troska o przyszłe pokolenia

Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie, apeluje o świadome podejście do odwiedzin cmentarzy, by nadchodzący Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny stały się nie tylko czasem wspomnień, ale również okazją do działań na rzecz ochrony środowiska. Wprowadzenie tych prostych nawyków pozwoli ograniczyć ilość odpadów i zadbać o czystość oraz estetykę cmentarzy na dłużej. Pomoże oszczędnie zarządzać naszymi domowymi budżetami.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do podjęcia małych kroków, które razem tworzą wielką zmianę dla naszej planety!