Włodawa dołącza do Związku Miast Polskich

Włodawa, Zamość, Szczytno i Tczew – to kolejne miasta, których radni zadecydowali o przystąpieniu do Związku Miast Polskich. Zarząd przyjął je do grona członków ZMP podczas wyjazdowego posiedzenia w Brukseli 19 lutego br. Do Związku należy już 379 miast.

Związek Miast Polskich to organizacja samorządowa, która zrzesza miasta z całej Polski, działając na rzecz ich rozwoju, wymiany doświadczeń oraz reprezentowania ich interesów na szczeblu krajowym i europejskim. Powstał w 1917 roku i od tego czasu aktywnie wspiera miasta członkowskie w realizacji kluczowych inicjatyw i projektów.

30 stycznia 2025 r. Rada Miejska we Włodawie przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do Związku Miast Polskich. Kolejnym etapem było zatwierdzenie wniosku nadbużańskiego miasta przez Zarząd Związku Miast Polskich. Ten zebrał się 19 lutego w brukselskiej siedzibie Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), której Związek jest członkiem.

– Tego samego dnia prosto z Brukseli dotarła do nas wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku w sprawie przystąpienia do Związku Miast Polskich. To bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta, ponieważ od teraz będziemy bezpośrednio uczestniczyli
w najważniejszych dla samorządów debatach, będziemy mieli również swój głos w tworzeniu prawa, które dotyczy samorządów w Polsce i Europie – mówi Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Posiada bogate tradycje międzywojenne. W latach 1917-1939 Związek aktywnie działał na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz szeroką wymianę doświadczeń. Współpracował także z podobnymi organizacjami w innych krajach.

Po drugiej wojnie światowej działalność Związku Miast Polskich została uniemożliwiona. W pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu – statutowej siedzibie Związku – jego Kongres Restytucyjny.

Związek Miast Polskich od 90. roku tworzy najnowszą historię polskiej, odrodzonej samorządności. Jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą ponad 370 miast, w których mieszka 80% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.

Misją Związku jest skuteczne wspieranie polskich miasta w działaniach na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego oraz upowszechnianie dobrych praktyk nowoczesnego
i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców. Związek współpracuje z wieloma podmiotami publicznymi i prywatnymi po to, by stwarzać miastom jak najlepsze warunki dla świadczenia przez nie usług publicznych najwyższej jakości.

Członkostwo w Związku niesie za sobą wiele korzyści między innymi: możliwość uczestnictwa w projektach krajowych i międzynarodowych, dostęp do wsparcia eksperckiego w zakresie gospodarki, infrastruktury i polityki społecznej, wzmocnienie pozycji miasta na arenie ogólnopolskiej, współpraca z innymi samorządami w celu wymiany dobrych praktyk
i doświadczeń oraz większe możliwości pozyskiwania funduszy unijnych i krajowych na rozwój miasta.