WŁODAWSKIE PRODUKTY PSZCZELE
Miód znany jest ludziom od zarania cywilizacji. W starożytnej Grecji był uważany za pokarm bogów, a w Egipcie miał znaczenie obrzędowe. Starożytni Rzymianie i Arabowie używali propolisu do usuwania z ciała odłamków strzał i włóczni, a także do leczenia zakażonych ran.
Miód jest jednym z najstarszych lekarstw, ale jego właściwości lecznicze są wykorzystywane również we współczesnej medycynie. Zainteresowanie miodem i produktami pszczelimi pod względem leczniczym znacznie wzrosło w drugiej połowie XX wieku. Wykorzystaniem i propagowaniem miodu w medycynie konwencjonalnej zajęło się wiele placówek naukowo – medycznych na świecie. Dzięki postępowi w nauce i coraz precyzyjniejszym metodom badawczym, zostały one poddane szczegółowym badaniom naukowym. Odkryto wspaniałe źródło cennych substancji potrzebnych człowiekowi do utrzymania zdrowia. Te nowoczesne metody i zainteresowania wielu naukowców, lekarzy, farmaceutów, praktyków i hobbystów pszczelarzy pozwala nam mówić o nowej gałęzi w lecznictwie Apiterapii.
Produkty pszczele są źródłem kwasów organicznych (m.in. chronią przed drobnoustrojami), białka (są budulcem mięśni), kwasów egzogennych (korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego czy pokarmowego), enzymów (m.in. oczyszczają ciało z toksyn), witamin (A, C z grupy B, m.in. kwas foliowy i kwas pantotenowy) i pierwiastków – magnezu, potasu, chloru, fosforu.
Miód bardzo korzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia. Zwiększa wydolność mięśnia sercowego, polepsza krążenie, obniża ciśnienie tętnicze krwi, działa przeciwarytmicznie, hamuje rozwój procesu miażdżycowego. W każdym miodzie, niezależnie od rodzaju znajduje się serotonina, czyli hormon szczęścia. Wpływa ona na pracę mózgu, wzmacnia pamięć, poprawia koncentrację, chroni przed depresją. Miód ma działanie uspokajające, nasenne oraz zmniejszające skutki nadmiernego napięcia nerwowego.
Innym cennym produktem pszczelim jest pyłek kwiatowy, bogaty w makro- i mikroelementy, wysoko wartościowe białko, aminokwasy, enzymy, hormony (acetylocholina), witaminy, przede wszystkim B1, B2, B3, B6, B12, PP, P, C, D, K. Zalecany jest przy uzupełnianiu niedoborów białkowych, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Spożywanie pyłku wzmacnia organizm wyczerpany po długotrwałych kuracjach i chorobach, jak białaczka, czy zapalenie płuc. Zalecany jest także osobom ciężko pracującym, od których wymaga się nieustannej koncentracji i sprawności intelektualnej. Odznacza się ponadto działaniem przeciwbakteryjnym i grzybobójczym, podobnie jak antybiotyki, a także odtruwa organizm z pozostałości leków, nikotyny czy nadmiernej ilości kofeiny. Pyłek kwiatowy pomyślnie stosuje się w schorzeniach wątroby, leczeniu miażdżycy, niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz w chorobie wrzodowej dwunastnicy. Właściwości odżywcze pyłku, a także regulujące procesy przemiany materii, wykorzystywane są w przypadkach braku apetytu u dzieci oraz niedożywieniu u dzieci i dorosłych.
Świece z wosku pszczelego oprócz walorów estetycznych posiadają również walory zdrowotne. Świece z wosku pszczelego spalają się bezdymowo pozostawiając w pomieszczeniu delikatny miodowy zapach. Wydzielane z płomienia świecy ujemne jony oczyszczają powietrze łagodząc dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, chorób płuc, astmy i alergii. Stabilizują ciśnienie krwi, podnoszą wydolność organizmu. Palenie świec woskowych likwiduje zapach dymu tytoniowego, neutralizuje negatywne promieniowanie pochodzącego od komputera, telewizora, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektromagnetycznych. Ponadto świece działają kojąco na układ nerwowy, wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, ich przyjemny zapach i ciepłe światło koją nerwy, relaksują, wyciszają.
Pasieka rodzinna Nieczyporów z Włodawy
Przygoda z pszczelarstwem rozpoczęła się w mojej rodzinie bardzo dawno temu i trwa do obecnej chwili. Moi dziadkowie też mieli kilkupniowe pasieki. Mój tata ukończył Szkołę Pszczelarską w Pszczelej Woli i przejął pasiekę po swoim ojcu. Pasieka ta nie była duża, liczyła w latach siedemdziesiątych 15 uli. Dziadkowie prowadzili swoje pasieki nad Bugiem, w powiecie hrubieszowskim, tak jak ja obecnie w powiecie włodawskim. W rodzinie mojej mamy również były pszczoły. Zajmował się nimi dziadek. Kiedy rodzice przenieśli się do Włodawy do pracy, przywieźli także ule z pszczołami i usytuowali swoją pasiekę w Różance nad Bugiem. Pasieka liczyła wtedy 15 uli. Później rodzice powiększali pasiekę, a ja wspólnie z rodzeństwem pomagałem przy pszczołach. Tata mój nie tylko pozyskiwał różne gatunki miodów, ale prowadził także hodowlę matek pszczelich, które sprzedawał innym pszczelarzom.
Rodzice mają ogromna wiedzę pszczelarską, którą od wielu lat mi przekazują. Obecnie prowadzę ze swoją rodziną dużą pasiekę, wywożąc ule na różne pożytki. Pozyskuję nie tylko różne gatunki miodów, ale i pyłek kwiatowy. Prowadzę również hodowlę matek pszczelich dla innych pszczelarzy. Pszczelarstwem zajmuję się również mój starszy brat, ze swoją rodziną. Jesteśmy trzecim pokoleniem, które zajmuje się pszczołami. Jest to nasza rodzinna tradycja, którą mam nadzieję będą kontynuować moje dzieci. Wokół Włodawy mamy nieskazitelnie czyste tereny, na których pszczoły czują się jak w raju, a my każdego roku możemy cieszyć się smacznym miodem.
Leszek Tomasz Nieczypor
Adres pasieki: Leszek Tomasz Nieczypor 22-200 Włodawa
Numer licencji weterynaryjnej: 06195606
Zakres prowadzonej działalności: pozyskiwanie i sprzedaż produktów pszczelich nieprzetworzonych.