Wsparcie specjalistyczne dla dzieci przedszkolnych na terenie MOF Włodawa

Gmina Włodawa w partnerstwie z Gminą Miejską Włodawa realizuje projekt pn. „Wsparcie specjalistyczne dla dzieci przedszkolnych na terenie MOF Włodawa”, który współfinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach działania 10.5 Wsparcie edukacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Wsparciem objęte zostaną Oddziały Przedszkole przy Szkole Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance, zamiejscowe Oddziały Przedszkolne w Korolówce podlegające pod Szkołę Podstawową w Żukowie oraz Przedszkole Integracyjne we Włodawie.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
- wsparcie dla nauczycieli przedszkoli w postaci studiów podyplomowych (neurologopedia, terapia pedagogiczna, terapia i diagnoza SI ,wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, rytmika i muzykoterapia w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, diagnoza, terapia, wsparcie i edukacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu) i kursów (sztuka rozmawiania – doskonalenie umiejętności prawidłowej komunikacji, programowanie dla najmłodszych – wykorzystanie do zajęć wybranych robotów edukacyjnych, kurs certyfikowany TUS I i II stopnia kurs Instruktor rytmiki + rytmikoterapia, kurs Opóźniony rozwój mowy, seplenienie międzyzębowe, dyslalia)
- Zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych na zajęcia w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym we Włodawie – na zajęcia: taneczno-sportowe, muzykoterapii, artystyczne, z programowania i kodowania.
- Unowocześnienie bazy dydaktycznej w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym we Włodawie w ramach edukacji włączającej (zakup wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych gabinetu logopedycznego , gabinetu pedagoga, psychologa, wyposażenie sali integracji sensorycznej).
- Zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych na zajęcia w Oddziale Przedszkolnym Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance – na zajęcia: z robotyki i programowania, zajęcia rytmiczno -ruchowe, artystyczne.
- Unowocześnienie bazy dydaktycznej w GW w Oddziale Przedszkolnym Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance w ramach edukacji włączającej – (zakup wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych do gabinetu logopedycznego , gabinetu pedagoga, psychologa, wyposażenie sali integracji sensorycznej).
- Zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych na zajęcia w OWP w Korolówce (podlegające pod Szkołę Podstawową w Żukowie) – zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych do zajęć z robotyki oraz do zajęć z ruchowo-rytmicznych
- Unowocześnienie bazy dydaktycznej w GW OWP w Korolówce (podlegające pod Szkołę Podstawową w Żukowie) w ramach edukacji włączającej (zakup wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych do gabinetu logopedycznego , gabinetu pedagoga, psychologa, wyposażenie sali integracji sensorycznej).
- Zajęcia dodatkowe i specjalistyczne w
Miejskim Przedszkolu Integracyjnym we Włodawie – taneczno-sportowe, sensoryczne, terapia
logopedyczna, muzykoterapia, kodowanie
i programowanie, artystyczne (plastyczno-technicznych), pedagog/psycholog wsparcie dla dzieci i ich rodziców. - Zajęcia dodatkowe i specjalistyczne
w Oddziale Przedszkolnym Szkoły
Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance – zajęcia logopedyczne,
logopedyczne indywidualne ,rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne,
zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne – konsultacja dla
opiekunów prawnych, zajęcia ruchowo-rytmiczne , zajęcia artystyczne (plastyczno
– techniczne), zajęcia terapeutyczne Terapia ręki, zajęcia terapeutyczne
Terapia ręki- konsultacja dla opiekunów prawnych, zajęcia
z robotyki. - Zajęcia dodatkowe i specjalistyczne w OWP w Korolówce (podlegające pod Szkołę Podstawową w Żukowie) – zajęcia logopedyczne, zajęcia logopedyczne indywidualne, zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, zajęcia rozwijające kompetencje społecznoemocjonalne – konsultacja dla opiekunów prawnych, zajęcia ruchowo-rytmiczne, zajęcia z robotyki.
Celem głównym projektu jest
rozwój oferty programów edukacyjnych w 3 przedszkolach
na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włodawa w okresie od 01.09.2026
do 31.03.2029 poprzez rozszerzenie oferty zajęć edukacyjnych zajęć dydaktyczno-
wychowawczych oraz specjalistycznych dla 200 dzieci w wieku 3-6 lat w
przedszkolach: -Miejskie Przedszkole Integracyjne we Włodawie – 150 dzieci (MW)
– OWP w Korolówce (podlegających pod Szkołę Podstawową w Żukowie) – 25 dzieci
(GW) – OWP w ramach Szkoły Podstawowej w Różance – 25 dzieci (GW) a także
nabycie przez co najmniej 20 nauczycieli wychowania przedszkolnego nowych
kwalifikacji w zakresie pracy z dziećmi w tym
o specjalnych potrzebach edukacyjnych(SPE)
Grupy docelowe – zgodnie z zapisami Karty Działania 10.5 grupę docelową stanowią:
• dzieci w wieku przedszkolnym (zgodnie z ustawą – Prawo oświatowe) z 3 przedszkoli na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włodawa, tj. 200 dzieci w wieku 3-6 lat w przedszkolach:
– Miejskie Przedszkole Integracyjne we Włodawie – 150 dzieci
– OWP w Korolówce (podl pod Szkołę Podstawową w Żukowie) – 25 dzieci
– OWP w ramach Szkoły Podstawowej w Różance – 25 dzieci (GW)
oraz min. 50 opiekunów z WL objętych właściwą strategią ZIT (w przypadku osób fizycznych zam/prac w MOFW)
• OWP (z wyłączeniem specjalnych) -3
• kadra OWP, w tym nauczyciele -22
Główne rezultaty projektu:
- Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej – 200
- Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu – 20
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 2 045 417,84 PLN
Wartość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 852 417,84 PLN
