Zaproszenie na uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Szanowni Państwo

Przed nami obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona w 1791 roku konstytucja była pierwszym w Europie i drugim na świecie nowoczesnym aktem prawnym. Konstytucja 3 Maja zapewniała min. częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty, zniosła liberum veto oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa.

Dotychczas licznie gromadziliśmy się na mszy świętej w intencji Ojczyzny, by potem wspólnie przemaszerować pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji jednostek oraz instytucji funkcjonujących w naszym mieście był pięknym świadectwem naszego patriotyzmu.  Niestety, w tym roku w związku z trwającą pandemią koronawirusa nie będziemy mogli obchodzić jednego z najważniejszych świąt państwowych w dotychczasowej formie. W trosce o zdrowie mieszkańców i uczestników tegoroczne obchody będą przebiegały w specyficznej formie.

W niedzielę 3 maja o godzinie 10:30 w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny. Uczestniczyć w niej będzie poczet sztandarowy Gminy Miejskiej Włodawa oraz  maksymalnie 80 osób Wszystkich Państwa serdecznie zapraszam do oglądania transmisji liturgii w internecie na stronach włodawskiego ratusza oraz WDK TV.

Po mszy świętej  władze miasta, powiatu, gminy, służby mundurowe oraz duchowni w imieniu mieszkańców, stowarzyszeń instytucji oraz jednostek podległych złożą wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.


Tradycją włodawskich obchodów Narodowego Święta 3 Maja są również występy artystyczne. Chcemy kontynuować to piękną tradycję dlatego serdecznie zapraszam Państwa do wysłuchania „Osiedlowych Koncertów” w wykonaniu Acoustic Trio. Koncerty odbędą się na skwerach w pięciu różnych częściach miasta, by mogli ich Państwo wysłuchać bez wychodzenia z domu. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na plakatach. Zapraszam do wspólnego świętowania w nieco innej formie. Niech się święci 3 Maja!

Burmistrz Włodawy
Wiesław Muszyński

Śledź nas na :
close